MAGICZNY LABIRYNT

labirynt_105134,08.109050.600x0MAGICZNY LABIRYNT jest kolejną grą, w naszej rosnącej stale kolekcji, która zdecydowanie zasługuje na chocaż kilka słów wspomnienia o niej.

Jest to gra wydana w Polsce przez wydawnictwo G3, która jakoś szczególnie nie pociągała mnie swoim opisem z tyłu pudełka. Opakowanie owszem wygląda ładnie, ale z opisu „nic szczególnego, a do tego kosztuje ponad 100zł, więc w tej cenie jest sporo innych fajniejszych gier”- moja opinia nie przekonała w żaden sposób mojego pięciolatka i gdy tylko dziadek zapytał się go jaką grę mu kupić, to wybór był oczywisty, i tak właśnie MAGICZNY LABIRYNT trafił do naszego rodzinnego domu 🙂

MAGICZNY LABIRYNT jest przeznaczony dla 2-4 graczy w wieku od 6’ciu lat (i jak zwykle osobiście uważam, że spokojnie już nawet czterolatki mogą się świetnie bawić grając na nieco łatwiejszym układzie labiryntu). Czas rozgrywki ok 15minut jest zdecydowanie przystosowany do młodszych graczy, zarówno jak i duże pionki, które można łatwo i wygodnie wziąć w małą rączkę.

Mechanika gry jest banalnie prosta, a przy tym na tyle oryginalna, że gra ta w 2009 roku została nagrodzona w Niemczech jako najlepsza gra dla dzieci  (Kinderspiel des Jahres 2009), jednakże również duzi gracze w moim otoczeniu lubią od czasu do czasu sięgnąć po tą konkretną pozycję.

labirynt_105134,05.64046.600x0

Przed rozpoczęciem gry należy przygotować labirynt i zbudować go z drewnianych ścianek na specjalnej dziurawej, kwadratowej planszy, którą to umieszczamy pod planszą właściwą, na specjalnie przygotowanej plastikowej wyprasce. Budując labirynt musimy pamiętać, żeby do każdego kwadratowego pola zostawić co najniej jedno wolne miejce bez ścianki (wejście), oraz o tym, że poziom trudności rośnie wraz z ilością postawionych przez nas ścianek, także grając z dziećmi lepiej nie używajmy wszystkich dostępnych do budowy elementów.

Przygotowany labirynt zakrywamy kolejną kwadratową planszą, na której to z kolei mamy niebieskie kwadraciki (pola gry) z różnymi symbolami widniejącymi na nich ( np. kot, nietoperz, pióro itp.)  Całość obracamy kilkukrotnie, aby nikt nie zapamiętał układu ścian w labiryncie.

labirynt_105134,03.219553.600x0Każdy z graczy dostaje pionek w wybranym kolorze, oraz metalową kulkę. Pionki umieszcza się na rogach planszy, a kulki przyczepia pod nimi na magnes znajdujący się wewnątrz naszego małego czarodzieja (pionka).

Jedna osoba losuje z worka symbol i układa go na naszej planszy w odpowiednim miejscu. Mozemy rozpocząć rozgrywkę!

Wcielamy się w młodych adeptów magii i za zadanie mamy zdobyć 5 magicznych symboli z planszy, komu uda się pierwszemu ten wygrywa. Zadanie nie jest jednak takie łatwe, gdyż musimy uważać, aby nie wpaść na niewidzialną przeszkodę umieszczoną pod planszą.

Gracz w swojej kolejce rzuca kostką i porusza się o wskazaną liczbę oczek w dowolnym kierunku (dążąc do zdobycia żetonu z symbolem), ruch musi być płynny, bez odrywania pionka od planszy. Jeśli kulka zamieszczona pod pionkiem natrafi na przeszkodę, zatrzyma się na niej i odpadnie , wówczas pionek wraca do swojego narożnika i będzie całą trasę zaczynał od początku, reszta ruchu przepada i następuje kolej następnego gracza. Gracz ,któremu uda się dotrzeć na pole z symbolem wylosowany z worka, może go zabrać i losuje następny symbol do umieszczenia na planszy. Kto pierwszy zdobędzie 5 symboli wygrywa.

W MAGICZNYM LABIRYNCIE ćwiczymy swoją pamięć, wyobraźnie przestrzenną, a przy tym świetnie się baawimy. Moje dziecko bardzo polubiło tą grę, a ja wyzbyłam się uprzedzeń i przekonałam się o jej oryginalności.

Elementy są ładnie wykonane, plansza ma przyjemny niebieski kolor, a możliwość budowy labiryntu za kazdym razem inaczej sprawia,że za każdym razem czujemy się jakbyśmy zasiadali do niej po raz pierwszy. Zdaję sobię sprawę, że drewniane elementy, plus duże drewniane pionki z magnesem i metalowe kulki są czynnikiem, który sprawia, że cena za grę jest taka, a nie inna, dla mnie jednak jak na grę powyżej 100zł jest to pozycja trochę za mało atrakcyjna. Na prawdę lubię łatwe i szybkie gry, ale w tej mi jednak czegoś brakuje…Może większej interakcji pomiędzy graczami, jakiegoś przeszkadzania sobie…Sama nie wiem. Moje dziecko szczęśliwe, a to jest najważniejsze.

Jako gra dla dzieci MAGICZNY LABIRYNT spokojnie zasługuje na 5/6, jednakże dla mnie osobiście jakieś 3/6,na pewno nie więcej.

Uśredniając daję grze notę 4/6.

MAGICZNY LABIRYNT 4/6

 labirynt1.71171.600x0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s